More Website Templates @ TemplateMonster.com. April 16, 2012!

VZNIK MESTSKÉHO MLÁDEŽNICKÉHO PARLAMENTU MESTA ŽIAR NAD HRONOM

Začiatkom mesiaca december sa oficiálne prvý krát stretli členovia Mestského mládežníckeho parlamentu mesta Žiar nad Hronom. Po vzájomnom predstavení sa hlavného slova ujala naša koordinátorka Dominika Švecová , ktorá nám povedala ako by si činnosť Mestského mládežníckeho parlamentu predstavovala a potom sme sami hovorili svoje návrhy ako by sme mohli túto skupinku mladých ľudí prezentovať verejnosti. Návrhov padlo veľa a zároveň sme sa dohodli na ďalších stretnutiach a vzájomnej spolupráci. Potom sme sa s chuťou vrhli na prípravu Mikulášskych dielní, ktoré sa uskutočnili dňa 5.12.2012. Na podujatí sme mali pripravených 7 tvorivých dielní, kde si deti mohli vyskúšať výrobu rôznych predmetov, ako sú vianočné oplátky, domáce medovníky, či vytvoriť si vlastnú pohľadnicu alebo mávatko. Deti boli hravé a snaživé a zato im Mikuláš priniesol sladké odmeny. Okrem toho sa najbližšie v rámci MMP uskutočnia aj voľby nášho predsedu, podpredsedu a tajomníka, ktorí by náš parlament viedli. Tí, ktorí ste sa nemohli zúčastniť, nezúfajte, Mestský mládežnícky parlament pripravuje nové akcie a projekty, ktoré budú čakať na Vašu účasť.


OKRÚHLY STÔL AKO SPÔSOB UVAŽOVANIA NA TÉMU DOBROVOĽNÍCTVA

Dňa 9.novembra 2012 sa v priestoroch Domu kultúry v Handlovej uskutočnilo zasadnutie okolo okrúhleho stola. Nemalo to ale nič spoločné s kráľom Arthurom a jeho rytiermi. Okolo pomyseľného stola tento krát zasadli predstavitelia miest a obcí, mimovládnych a neziskových organizácií, Úradov práce, sociálnych vecí a rodiny a najmladšími účastníkmi sa stali zástupcovia dvoch mládežníckych parlamentov. Na tomto stretnutí teda nemohol chýbať ani novo rozbehnutý Mestský mládežnícky parlament mesta Žiar nad Hronom na čele s koordinátorkou mládeže Dominikou Švecovou.
      Hlavnou témou zasadnutia bola otázka dobrovoľníctva. A práve preto zasadnutie nemohlo otvoriť nič iné ako slávnostné a najmä dobrovoľné vystúpenie mládežníkov mesta Handlová a následné predstavenie vernisáže s názvom Strom dobrých pocitov. Táto výstava zachytáva príklady dobrovoľníckej činnosti z tohtoročných dní dobrovoľníctva.
      Po veľmi pútavom a inšpiratívnom úvode sa všetci účastníci premiestnili za pomyselný okrúhly stôl. Všetkých krátkym príhovorom privítala poslankyňa Európskeho parlamentu Magistra Katarína Neveďalová a následne otvorila diskusiu na tému Rozvoj zručností prostredníctvom dobrovoľníctva, ich hodnotenie a využitie ako cesta k zamestnanosti. Pre tých, ktorým táto problematika nič nehovorí, ide o projekt v rámci Programu celoživotného vzdelávania Grundtvig- Učiace sa partnerstvá.
      Diskusia nabrala rýchly spád. Všetci zúčastnení sa problematikou dobrovoľníctva zaoberajú už dlhšie obdobie, a preto ich nápady a pripomienky boli trefné a výstižné. Ani náš Mestský mládežnícky parlament nezostal v úzadí. K tejto problematike sa vyjadril hlavne z pohľadu študentov, ktorí by radi študovali na vysokých školách. Podľa ich názoru je aj neformálne vzdelávanie možnosťou zvýšenia ich konkurenčnej výhody oproti ostatným uchádzačom. Je to spôsob obohatenia ich životopisov, poprípade cesta, ktorá im môže pomôcť k výberu vysokej školy a následne aj zamestnania.


DEŇ KRÁSY V NOVEMBRI

Dňa 29.11.2012, štvrtok sa v Mestskej obývačke uskutočnila prednáška kozmetičky a vizážistky Bc. Beáty Hrúzovej z kozmetického štúdia La Femme v Žiari nad Hronom, na tému starostlivosť o pleť a večerné líčenie. Besedy sa zúčastnili poväčšine študenti zo Strednej odbornej školy obchodu a služieb v Žiari nad Hronom, ktorých téma natoľko zaujala, že sa chystajú štúdio navštíviť. Bea otvorila prednášku starostlivosťou o pleť a ako sa starať o pokožku v zimnom období. Pokračovala témou zápaly na pokožke a následne uvádza: „Neliečené zápalové procesy na pokožke môžu viesť k akné a môžu sa rozšíriť“ Ďalej prišlo na rad líčenie. Študentky pozorne počúvali a po výzve prednášajúcej pristúpili na líčenie. Po otázke: ako dlho im to vydrží, Bea odpovedá: „Po nalíčení treba make-up zafixovať špeciálnym fixatérom make upu , a tým bude líčenie trvácnejšie.“ Ďalej prišli na rad umelé riasy a trsy, dievčatá sa pretekali, ktorá si ich dá naniesť. Dievčatá si teda prišli na svoje a teda sa priučili ako sa správne starať o pleť a nalíčiť sa. Dúfame, že sa v takom hojnom počte stretneme opäť.


KRSTINY BROŽÚRKY MY, ŽIARČANIA

Brožúrka (knižka) My, Žiarčania vznikla na základe projektu O nás s nami, ktorý finančne podporila Národná agentúra Mládež v akcii. Tento projekt sa realizuje od mája 2012 v meste Žiar nad Hronom. Tak ako on, tak aj brožúrka je venovaná mladým ľuďom a práci s mládežou v meste. Čitatelia v nej môžu nájsť stručnú históriu mesta ZH s množstvom zaujímavosti a pikošiek, predstavenie približne 20 organizácií, združení i neformálnych skupín, ktoré pôsobia na území mesta a pracujú s mládežou, predstaviteľov hudobnej a tanečnej sféry, možnosti mladých ľudí ako využiť ich voľný čas efektívne a urobiť niečo nielen pre seba, ale aj pre ostatných. Spomína sa v nej Iuventa, program Mládež v akcii, Adam, Komprax a v neposlednom rade Eurodesk. Jej obsahom je množstvo fotiek, zaujímavosti či kontaktov. Autorkami sú Dominika Švecová a Noema Hipká, ale samozrejme ruku k dielu pridali viacerí, boli to hlavne účastníci projektu O nás s nami a mesto Žiar nad Hronom. Grafiku mal na starosti Michal Černaj a kontrolu gramatiky, štylistiky textu Lenka Ihradská. Brožúrka vychádza v počte 750 kusov, je zadarmo a záujemcovia ju budú môcť nájsť hlavne v mestských organizáciách, v Mestskej obývačke (1. poschodie Mestskej plavárne), kde má pobočku Eurodesk a na Mestskom úrade, ale získajú ju aj žiaci a študenti základných a stredných škôl. Krstiny tejto brožúrky mladých sa konali 18.2.2013 v MsKC, kde boli vítaní všetci zapojení do brožúrky, mestské organizácie, členovia skupín a združení, ale samozrejme aj verejnosť. Krstnými rodičmi boli Veronika Rišňovská, predsedníčka MMP a malý trojročný Pepo, synček autorky projektu.


NIE JA SOM SI VYBRAL SLOVENSKO, ALE SLOVENSKO SI VYBRALO MŇA!

V Žiari nad Hronom sa už pár rokov realizuje Európska dobrovoľnícka služba. Táto činnosť je určená pre mladých ľudí, ktorí chcú vykonávať dobrovoľnícke aktivity v krajinách Európskej únie alebo za jej hranicami, a to hlavne v organizáciách aktívnych v oblasti, ktorá mladého človeka najviac zaujíma. Momentálne sa v našom meste nachádzajú dvaja dobrovoľníci – Rait z Estónska a Arancha zo Španielska, ktorí nám odpovedali na pár otázok:
1, Čo si myslíte o EDS? Je dôležitá a prínosná pre mladých ľudí?
A: Rozhodne áno. Naučia sa hodnotám, vyspejú a začnú byť skutočne dospelí. Je to dobrá príležitosť, pretože máte veľa rôznych projektov, takže si môžete vybrať ten, ktorý vás zaujme a pustiť sa do toho. Nájdete si nových priateľov, pracujete a zapájate sa do vecí, z ktorých máte dobrý pocit, pomáhate a to pomáha vám.
R: EDS je skvelý spôsob neformálneho vzdelávania. Pre mladých ľudí je to šanca spoznať sám seba, nové odlišné kultúry a získať skvelé skúseností. Je to tiež možnosť, ako môžu zdielať svoj talent, skúsenosti a odhodlanie pre dobrú vec. Je to tiež príležitosť, ako ukázať dobrý príklad a motivovať ostatných mladých ľudí a organizácie v dobrovoľníckej práci. Je to naozaj extrémne dobrá a unikátna príležitosť pre mladých ľudí.
2, Kde ste prvý krát počuli o EDS?
A: Mám v Španielsku kamarátku, ktorá o EVS počula na univerzite. Je zdravotná sestra a bola jeden rok v Rumunsku ako dobrovoľník. Keď sa vrátila, povedala mi, že sa dá vybrať z množstva rôznych projektov a ja som sa rozhodla pre projekt zameraný na starostlivosť o zvieratá.
R: Počul som o EDS od môjho kamaráta. V tom čase som pracoval v centre pre mládež v Estónsku a tento kamarát mi navrhol, aby som sa pozrel na program EDS. Po krátkom prezeraní možností som našiel projekt, ktorý mi perfektne pasoval a tak som skončil na Slovensku.
3, Prečo ste si vybrali Slovensko? Vedeli ste niečo o Slovensku ešte pred vašim výberom?
A: Nevedela som veľa o krajine. Nevyberala som si miesto, snažila som sa nájsť najlepší projekt pre mňa. Našla som projekt zameraný na prácu v psom útulku a som tu. Myslím si, že najlepšie, čo môžete urobiť je, nájsť ten pravý projekt pre vás a nezáleží na tom, kde to je. Ak máte radi prácu, ktorú vykonávate, všetko ostatné bude dobré.
R: Nie ja som si vybral Slovensko, ale Slovensko si vybralo mňa. Projekt som si vybral na základe druhu práce, nie na základe krajiny. Keď som prišiel na Slovensko, nevedel som nič o krajine a v prvý deň, keď som vystúpil z lietadla, som dokonca prvý krát v živote počul slovenský jazyk.

Napriek tomu, že Rait slovenský jazyk nikdy nepočul, po necelom roku jeho pobytu v Žiari rozumie a hovorí veľmi dobre po slovensky. Obaja dobrovoľníci vypomáhajú najmä v útulku OZ Strážni anjeli, ale vykonávajú aj iné aktivity v súvislosti so schváleným projektom „Dobrovoľníctvo = pomoc a učenie“, ktorý bol finančne podporený Národnou agentúrou Mládež v akcií. Viac informácií môžete nájsť na: www.mladezvakcii.sk


Júnový deň krásy v Mestskej obývačke

Vo štvrtok, 21. júna, sa Mestská plaváreň na malú chvíľu zmenila na dámsky kútik. Do Mestskej obývačky, ktorá sa tu nachádza a každý deň je prístupná pre mládež, zavítala kozmetička a vizážistka Bea Hrúzová . Nežnému pohlaviu v rôznych vekových kategóriách prezradila triky a módne trendy líčenia. Máte vačky pod očami? Nedostatočne pijete. Bea odporúča dodržiavať pitný režim a podstúpiť očnú masáž. Alebo vás trápia výrazne vrásky, či póry na tvári? Vyskúšajte kvalitný korektor, či takzvanú kamufláž. „Kamufláž je taký malý zázrak“, hovorí Bea a dámam ho vrelo odporúča. Zoženiete ho výlučne v kozmetických salónoch a za prijateľnú cenu. Zakryje akékoľvek škvrny na tvári. Mamičkám na materskej dovolenke poradila ako sa starať o svoju pleť a ako sa rýchlo nalíčiť a byť zároveň „in“. „Ľahký podkladový make-up, farebná linka na oči, špirála a kontúrka na pery. Máte to za desať minút“, prezrádza kozmetička. Neostalo len pri radách. Svoje umenie predviedla aj na niekoľkých návštevníčkach a verte, vyzerali úžasne, čo istotne ocenili aj ich partneri! Žena si zaslúži byť krásna a mať malú chvíľku pre seba. Sme veľmi radi, že dámy takéto príjemné spestrenie dňa využili a určite to nebolo posledné podujatie. Ktovie, možno teraz prídu na rad muži !


BINGO V OBÝVAČKE

Bingo spájalo
Mnohí žijú v predstave, že Bingo hra je len pre seniorov. Práve naopak. Zaujímavej spoločenskej hry sa môže zúčastniť aj mládež. Dôkazom toho bolo včerajšie popoludnie v mestskej obývačke. Seniori z miestneho Domova dôchodcov a sociálnych služieb a žiaci zo IV. Základnej školy sa spolu stretli, aby sa zabavili pri hre Bingo. Na začiatku si vypočuli informácie o Eurodesku a múzeu v MsKC, následne sa vrhli do súťaženia. Víťazmi sa nakoniec stali traja chlapci a traja obyvatelia Domovu dôchodcov. Stav bol vyrovnaný a obe strany spokojné. Súťažiacich hra skutočne zaujala a ani si neuvedomili, že je čas odchodu. Rozlúčili sme sa so sľubom a akýmsi predsavzatím, že stretnutie určite ešte zopakujeme. Sme radi, že aj takýmto spôsobom môžeme spájať novú i staršiu generáciu.